www.sosyal-bilgiler.com tarafından ücretsiz olarak sağlanan sorular ve cevaplar hizmetine hoşgeldin!..

Bir sorunuz mu var? Ya da mevcut sorulara verecek cevabınız mı var? Hemen yazmaya başlayın!

Çözümünü istediğiniz sınav sorularını, yapmakta zorlandığınız ödevleri, üzerinde tartışılmasını istediğiniz konuları lütfen bizimle paylaşın!

En popüler etiketler

toprak-oluşumu nüfus-coğrafyası nüfus-politikaları birinci-dünya-savaşı toprak-bilimi pedaloji sosyal-bilgiler temel-matematik matematik-soruları osmanlı-devleti olumsuz-sonuçlar insanların-ekonomik-faaliyetleri insan-ihtiyaçları geçim-tarzları nüfus-özellikleri toprak-çeşitleri anadolu-medeniyetleri ittifak-devletleri itilâf-devletleri ödev-hazırlama toprak iklim sosyal-bilgiler-nedir ders-saatleri doğal-karadut-şurubu doğal-köy-ürünleri gök-cisimleri uzayın-sırları kösem-sultan ordugâh-şehirler emeviler-dönemi yönetim-biliminin-ilkeleri çok-partili-rejim-denemeleri halkla-ilişkiler promosyon reklamcılık tanıtım hatti hattuşaş hititler güneşten-gelen-güç dünyayı-şekillendiren-güç dış-kuvvetler sayı-basamak-örüntüsü matematik-dersi sayılar duvaklı-göl sadri-alışık coğrafi-keşifler devlet-kontrolünde-tarımı-yapılan-ürünler sosyal-bilgiler-performans-ödevi ilkokul-matematik-problemleri ziya-paşa-kimdir ikinci-dunya-savasi sinop-nüfus-yoğunluğıu medeni-hal evlilik-cüzdanı karahanlı-devleti karahanlılar geçiş-iklimi marmara-bölgesi-iklimi doğu-anadolu-bölgesi atatürkün-hayatı kara-ve-deniz-savaşları çanakkale-savaşları katılan-devletler birinci-dünya-savaşı- sosyal-bilgiler-6 babiller-hakkında ölçek-çeşitleri harita-ölçek-bilgisi atatürk basınçlı-akifer yer-altı-su-depoları akifer-nedir karbon-kaynakları misakı-millî osmanlı-mebusan-meclisi meclisi-mebusan yerel-saat-hesaplamaları boylam meridyen hint-yağı-bitkisi ajan-georgi-markov zehirli risin-nedir icatlar multi-disiplinler coğrafyanın-temel-prensipleri çözüm-önerileri savaş-ve-barış ilkokul-matematik kümeler atasozleri-nereden divan-edebiyat-ozellik sadabat-pakti seizma-nedir tektonizma depremler volkanizma

Cumhuriyet'in ilânından günümüze kadar Türkiye Cumhuriyeti'nde uygulanan ekonomi politikaları nelerdir?

1 cevap

0 oy

Cumhuriyetin ilânından sonraki Türkiye'de ekonomik kalkınma için önemli hamleler yapılmış ve ekonomi politikaları yıllara göre değişmiş, çeşitlenmiştir. Başta özel teşebbüsün olmadığı bir anda bütün yatırımlar bizzat devlet tarafından yapılmıştır. Buna ekonomide "Devletçilik" politikası denir. Gerçekleştirilen İzmir İktisat Kongresi ve çıkarılan Teşvik-i Sanayi Kanunu ile ekonomik gelişme ve büyüme hedeflenmiştir.

Sonraki süreçte cesaretlenen özel girişimciler ve biriken sermaye ile beraber yatırımlara özel şirketler de katılmışlardır. Bugün ekonomide uygulanan bu modele ise "Liberalizm" denir.

Konu ile ilgili daha geniş bilgi için aşağıdaki linkimizi ziyaret edebilirsiniz.

http://www.sosyal-bilgiler.com/ders-notlari/2017-turkiye-cumhuriyetinin-kurulusundan-gunumuze-kadar-uygulanan-ekonomi-politikalari.html

14, Şubat, 2013 sosyalbilgiler (507,870 puan) tarafından cevaplandı
...